ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାର ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ : ଗଡିସବୁ ପୋଡି ଛରଖାର

An Independent Media

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ଶିବ ବିହାରରେ, ଶହେରୁ ଅଧିକ ଗାଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗାରେ ଏଠାରେ ଧ୍ବଂସର ତାଣ୍ଡବ  ହୋଇଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରତି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ଶିବ ବିହାରରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା ପରେ ଶନିବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ନିଜ ଘର ଏବଂ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଅତି କମରେ ୧୭୦ଟି ଯାନ ଦୁଇଟି ସଂଲଗ୍ନ ଘରୋଇ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା| ସୋମବାର ରାତିରେ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ସବୁ କାରଗୁଡ଼ିକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। କୌଣସି କାର୍ ନିଆଁ କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତି ପାରିନଥିଲା। ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନର ଛାତ ମଧ୍ୟ ଜଳି ଯିବା ସହ କଳା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ ସବୁଆଡେ ପଥର ପଡ଼ିଥିଲା ଯାହା ବାହାରୁ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଥିଲା। “କିଛି ମିନିଟ ଧରି ପ୍ରବଳ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​| ଏତେ ଧୂଆଁ ଥିଲା ଯେ ଆମ ଆଖିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା​​| ଏହା ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର  ପରି ଲାଗୁଥିଲା ବୋଲି  ପ୍ରତକ୍ଷଦର୍ଶୀ କହିଛନ୍ତି  ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ କ’ଣ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲେ ସେ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଆଧାର କରି ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଗାଡ଼ି ଥିଲା – ୱାଗନ୍ ଆରସ୍ , ସ୍ବିଫ୍ଟ, ଫୋର୍ଡ ଏଣ୍ଡିଓଭର୍, ମହିନ୍ଦ୍ରା ସ୍କର୍ପିଓ, ମିନି ଟ୍ରକ୍ ଏବଂ ଏପରିକି ଏକ ଅଟୋରିକ୍ସା |

ସେଠାରେ ଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଙ୍ଗା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ଏହି ଗ୍ୟାରେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପାଇଥିଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଦଙ୍ଗାରେ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ଯାନବାହାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଅଧିକ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ପୋଲିସ, ସରକାରୀ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିଥିଲେ ଯାହା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ସେହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ |

error: Thank You Keep Visiting