ଲଣ୍ଡନ ସଂସଦରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଜବାବ ମାଗିଲେ ସାଂସଦ

An Independent Media

ଲଣ୍ଡନ:  ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାରକୁ ଘେରିଛନ୍ତି ସେଠିକାର ସାଂସଦ। ବ୍ରିଟେନର ଶିଖ୍ ସାଂସଦ ତନମନଜିତ ସିଂହ ଏବଂ ପ୍ରୀତ ଗିଲ୍ କୌର ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ୩୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଶିଖ୍ ଦଙ୍ଗାକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ମୋଦୀ ସରକାର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱକୁ ନେଇ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍ ଭାରତରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବାବଦେ ବ୍ରିଟେନ ସଂସଦ କଣ ଜବାବ ମାଗିଛି ସେ ପଚାରିଥିଲେ। ସେହିପରି ବ୍ରିଟେନର ଏଡବେସ୍ଟନରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ସାଂସଦ ପ୍ରୀତ୍ ଗିଲ କୌର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ସେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଞ୍ଚନ୍ତି । ଲେବର ପାର୍ଟିର ଆଉ ଜଣେ ସାଂସଦ ଖାଲିଦ ମହମୁଦ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାକୁ ନେଇ ବ୍ରିଟେନ ସରକାରଙ୍କ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି। ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ୍ (ସିଏଏ) ପରେ ଏନଆରସି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ମୁସଲିମଙ୍କୁ ଅଟକ ଶିବିରରେ ରଖାଯିବ। ମୋଦୀ ସରକାର ଭାରତ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ନେଇ ନାରା ଦେଇ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବ୍ରିଟେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନାଇଜେଲ ଏଡମ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ରିଟେନ ରାଜଦୂତ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି।

error: Thank You Keep Visiting