କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଭାରତରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ବିସ୍ତାର କରୁନାହିଁ

An Independent Media

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସମୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଦାବି କରିଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଭାରତରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ବିସ୍ତାର କରୁନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ସକାରାତ୍ମକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲା, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଯିବ | ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ଭାର୍ଗବ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସାମୂହିକ ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ | କାରଣ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗର ବିସ୍ତାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନମୁନା ନକାରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |ଆଇସିଏମଆରର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ନମୁନା ନିଆଯାଇ ତାହାର ବିଶ୍ଲେଷଣ କରାଯିବା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି କି ଭାରତରେ ସାମୂହିକ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦେଶରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନମୁନା ନିଆଯାଇଛି, ସେମାନେ ବିଦେଶ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ବିଦେଶ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ନମୁନାଗୁଡିକ ଆଧାରରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରୂପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ପରସ୍ପରକୁ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିପାରେ।

error: Thank You Keep Visiting