ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଣାଯାଇଥିବା ନୂଆ ସଂସ୍କାର ଇସ୍ପାତ୍ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସୁଦୃଢ କରିବ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

An Independent Media

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମୋଦି ସରକାରରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଣାଯାଇଥିବା ନୂତନ ସଂସ୍କାର ଇସ୍ପାତ୍ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜବୁତ୍ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସୋମବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ ମହାସଂଘର ଷ୍ଟିଲିଂ ଇଣ୍ଡିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୧୯ରେ ଯୋଗଦେଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ବିକାଶରେ ଭାରତର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ଗୁଡିକ ମହତ୍ୱ ରଖୁଛି । ବଢୁଥିବା ଅର୍ଥନୀତିର ଗତିବିଧି, ସରକାରୀ ଯୋଜନାର କ୍ରିୟାନ୍ୱୟନ ଏବଂ ବଢୁଥିବା ଆୟ ଗ୍ରାମାଂଚଳର ଇସ୍ପାତ ବ୍ୟବହାରକୁ ଗତି ଦେବ । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ତଥା ସମସ୍ତ ଘରକୁ ଜଳ ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ଇସ୍ପାତର ବ୍ୟବହାରକୁ ବଢାଇବ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଏବଂ ଘରେ ଘରେ ପାଇପ ମାଧ୍ୟମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଉପଲବ୍ଧ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଯାହା ଘରୋଇ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପ ବିନା ଅସମ୍ଭବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବଜାର ଅଟେ । ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଆକାଂକ୍ଷା ଏବଂ କିଣିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଚୁର । ଯାହା ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପର ସଂପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ବିକାଶରେ ଏକ ଅଭୁତପୂର୍ବ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଇସ୍ପାତରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ବ୍ୟବହାର ବର୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ହାରାହାରି ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ ଅଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖୁଛି । ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ପାତି ଇରାଦା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛିା ସଂପ୍ରତି ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଆକାର ଦେବାରେ ନବନ୍ମେଷ ବା ଇନୋଭେସନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଭାରତର ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପ ଗୁଡିକ ବର୍ତମାନ ନୂଆ ନୂଆ ଇନୋଭେସନର ଲାଭ ଉଠାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ଥିର ମୂଲ୍ୟରେ ଇସ୍ପାତ ଦେବା ଓ ତାର୍କିକ ଦକ୍ଷତାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆମେ କାମ କରୁଛୁ । ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ସିନଗ୍ୟାସ ପ୍ଲାଟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ଯାହା ଘରୋଇ ଇସ୍ପାତ ନିର୍ମାଣରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି କୋକିଂ କୋଲ ଯୋଗାଣରେ ବିବିଧତା ମଧ୍ୟ ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ବିଗତ କିଛି ମାସରେ କୋକିଂ କୋଲର ଆମଦାନୀରେ ବିବିଧତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଭାରତରେ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇନୋଭେସନ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସ୍ୱଭାବ ଦ୍ୱାରା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ମାର୍ଗ ପ୍ରଶସ୍ତ ହୋଇପାରିବ । ସେହିପରି ଇସ୍ପାତ୍ ନିର୍ମାଣ ଦକ୍ଷତାର ବିକାଶ, ଉତ୍ପାଦନର ମୂଲ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଗବେଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ ମହାସଂଘକୁ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

error: Thank You Keep Visiting